ההיסטוריה של שעוני עתיקות

Home/עתיקות בחיפה/ההיסטוריה של שעוני עתיקות

ההיסטוריה של שעוני עתיקות

כאשר אתם מסתובבים במתחם חנות עתיקות בחיפה או הולכים לאורך שוק פשפשים, אתם יכולים לפגוש חפצי עתיקות רבים.

אחד מחפצי העתיקות העתיקים ביותר והמרשימים ביותר הם שעוני העתיקות. בכלל המושג של "זמן" הוא מושג עתיק ימים. כבר בתקופות ההיסטוריות הראשונות שידועות לנו השתמשו בשעונים, בין אם הם היו שעוני שמש או בין אם הם היו שעוני חול. אך השעונים כמכלול החלו במאה ה-17 כאשר הויגנס הנוצרי, מדען הולנדי, בנה את שעון המטוטלת. המטוטלת תפקדה כאלמנט שליטה לשעון שייצר יכולת הערכת זמן מדויקת, מה שהביא למהפכה בתחום השעונות. שעוני המטוטלת הנם שעונים שישבו בארון גדול בעמידה. כיום שעונים אלו נקראים "שעוני סבא" והם היו השעונים הראשונים שיוצרו על בסיס מכלול כלשהו. שעוני עתיקות אלו שלטו ללא עוררין בתקופות אלו כאשר בכל בית אשר היה באפשרותו לרכוש שעון גדול כזה עשה זאת. כיום מאוד קשה למצוא שעוני מטוטלת גדולים וערכם הוא רב, מכיוון שהם כל כך ישנים ונדירים.

סוג נוסף של שעוני עתיקות הם, שעוני מדף, אשר נכנסו לאופנה בעולם החדש שלאחר מלחמת העצמאות של אמריקה במאה ה-18. שעונים אלו פעלו על ידי מכלול קפיצי שהיה יותר מורכב ופחות מדויק משעוני המטוטלת אך הם היו קטנים ויכלו לעמוד על מדף בבית. שעוני עלו נעשו אך ורק בעץ מכיוון שבתקופה שלאחר המלחמה היה מחסור במתכת. שעונים אלו היו מאוד יקרים בתקופה זו עקב המכלול המסובך שלהם ולרוב היו בבעלות האצולה בלבד. בעקבות כך הם יוצרו במגוון סגנונות מפוארים וכיום הם בין שעוני העתיקות המבוקשים ביותר כי הם גם מפוארים וגם אינם תופסים מקום רב.

הסוג המודרני יותר בגרסא המוכרת למרבית האנשים הם שעוני קיר. שעוני קיר החלו בייצור במאה ה-19, במהלך המהפכה התעשייתית, ושימשו ראשית למטרות מסחריות (רכבות, בתי ספר ומפעלים) כי המכלול המכאני הכריח את השעונים להיות גדולים וכבדים. רק לאחר מספר שנים נוצרה האפשרות לייצר שעוני קיר קטנים יותר, בגדלים שאנו מכירים כיום, לשימוש ביתי. עוד טרנד של שעוני קיר הם שעוני מטוטלת הקיר או בכינויים "השעון המכשכש על הקיר" שבו המטוטלת מותרת מחוץ לגוף השעון כמו זנב של כלב המכשכש הלוך ושוב. שעונים אלו היו מאוד פופולאריים במספר תקופות במהלך 100 השנים האחרונות.

אז כאשר אתם פונים לרכישת שעוני עתיקות אצל סוחרי עתיקות בחיפה, מוכרים בשוק עתיקות בחיפה, או בכל מני חנויות עתיקות בחיפה יש לשים לב לשלושה גורמים עיקריים היכולים להשפיע על ערכו של השעון. הגורם הראשון המשפיע על ערך השעון הנו גיל השעון, ככל שגילו של השעון גדול יותר כך שוויו רב יותר וגם גדל הסיכויים שהוא יותר ייחודי במינו. הגורם השני המשפיע על ערכו של השעון הוא המכלול הפנימי של השעון, ככל שמכלול השעון הנו עתיק יותר (מטוטלת, קפיצי, מכאני) הוא שווה יותר ובנוסף ככל שהמכלול של השעון שלם, עובד ופועל בצורה טובה יותר כך הוא בעל ערך רב יותר. הגורם השלישי המשפיע על ערך השעון הוא מצב גופו של השעון. גופו של השעון הוא האריזה שבה יושב מכלול השעון. ככל שגוף השעון יותר מושקע, עשוי מחומרים טובים יותר ובעל עיצוב מרשים יותר ומצבו התחזוקתי טוב יותר ערכו של השעון ימריא, שזה נוגע לחפצי עתיקות המראה מוסיף המון. עוד מישור שאפשר לבחון שעון עתיקות הוא ההיסטוריה שלו. מהיכן הוא הגיע? ואיזו תקופה הוא מייצג? שעון ישן לא יכול להיות מנותק מיוצרו, במיוחד כאשר השעון נעשה בעבודת כפיים רבה ומבורכת, בעבר הרחוק שען מוסמך היה עושה עד חמישה שעונים בשנה בלבד.

אז אם אתם מחפשים שעוני עתיקות, זכרו, שבתחום השעונים העתיקים ישנה היסטוריה רבת שנים ומגוון רחב של שעונים שיוצרו במהלך המאות הקודמות. חשוב לבחון כל שעון בקפידה ולזהות איזה תקופה הוא מייצג, מאיזה מכלול הוא עשוי, מהו מצבו התחזוקתי וכיצד עיצוב השעון עונה לכם על רצונות העיצוב שלכם.