השטיח הפרסי

Home/עתיקות בחיפה/השטיח הפרסי

השטיח הפרסי

השטיח הפרסי העתיק, מהמאה ה-19 ומתחילת המאה ה-20, הפך אולי לאחד פריטי העתיקות הנחשקים ביותר בקרב הלקוחות הפוקדים כל חנות עתיקות בחיפה. שטיח ארוג באיכות והעיצוב הפרסי, מושך גם אנשים פרטיים וגם מעצבי פנים אניני טעם. שתי קבוצות אלה של קונים נמשכות לדוגמאות הבולטות של עיצובים מרהיבים בשטיח הפרסי ולאסתטיקה המתוחכמת והדקורטיבית של השטיח הפרסי. כתוצאה מכך, שטיחים פרסיים עתיקים גדלים בביקוש בתחום העתיקות. היום כל שטיח פרסי הנמצא במלאי של חנות עתיקות או סוחר עתיקות נחטף במהירות רבה.

השטיחים הפרסיים מגיעים בסגנונות רבים ובוריאציות מרווחות, מאוד ייחודיות, עם מגע של דפוסים קלאסיים פרסיים, כגון, יהלומים מסתלסלים חוזרים ונשנים, מעגלים חוזרים ונשנים, דפוסי פריחה מסוגננים ושטיחים עם מוטיבים מיוחדים. השטיח הפרסי לרוב מאותר בצבעי פסטל זוהרים עדינים וגווני אדמה. השטיחים הפרסיים הם תוצר של תעשייה ביתית, בסביבת הכפר הפרסי, ולעתים קרובות הופקו ברמת המשפחה, בהשוואה להיום שהשטיחים מיוצרים במפעל. ובגלל כך השטיחים הפרסיים העתיקים כל כך נדירים ומוערכים. כיום השטיחים פרסיים מיוצרים במכונות, אך מאוד פופולאריים ויקרים, כאשר יש גם שטיחים מעטים שעדיין ארוגים בעבודת יד בחלקים שונים של איראן.

ההיסטוריה של השטיחים הפרסיים

כדי לעקוב אחר ההיסטוריה של שטיח פרסי יש ללכת בדרך הצמיחה התרבותית של אחת התרבויות הגדולות ביותר מאז ומעולם, התרבות הפרסית. השטיחים הפרסיים החלו מהפונקציה של להיות מגן מפני האדמה ולכסות את הכניסה לבית, השטיחים הפרסיים הראשונים יוצרו על ידי נוודים עוד לפני כ-4000 שנה, לפי ראיות של שברים שנמצאו בקברים מצריים ומסופוטמיה העתיקה. אין ספק שלאמנות האריגה יש היסטוריה ארוכת שנים בתרבות הפרסית. בכלל כל המסורת של היום בשימוש בשטיחים מזרחיים בבית הגיעה מהיסטוריה הפרסית שבה השתמשו הנוודים בשטיחים כהגנה מפני תנאי מזג האוויר. לאחר מכן עם התפתחות האומנות בשטיחים, השטיחים הפרסיים מצאו בעלים חדשים – מלכים ואצילים. מכן הפך השטיחים הפרסיים לסימן של עושר ושימשו כקישוט לאחוזות וארמונות. בארמונות, בתים עשירים ומוזיאונים ברחבי עולם שטיח הפרסי הוא בין החפצים היקרים ביותר במוצגים לציבור. גם היום שטיח הוא מרכיב חיוני בעיצוב הבית. שילוב של חומרים טבעיים, צבעים טבעיים ועבודה ייחודית בתהליך הייצור של השטיח הפרסי העתיק, ייצור בעבודת יד של אמנים. שטיח פרסי מקרין חום וסבלנות, טוב הלב בדפוסים שלו ובצבעיו. מה שמביא למסקנה אחת והיא, ששטיח פרסי הוא פריט עתיקות הכרחי לכל בית.

שטיחים פרסיים כפריט עתיקות

היום הרבה מהשטיחים הפרסיים הנדירים נחשבים לפרטי עתיקות בעלי ערך רב. וגם שטיחים שיוצרו לפני מאה שנים נחשבים כפריט עתיקות שניתן למצוא אצל סוחרי עתיקות בחיפה ובכלל הארץ. למשל, השטיח העתיק הידוע ביותר הוא שטיח פרסי אשר נמצא בחפירות ארכיאולוגיות בהרי אלטאי של מרכז אסיה בשנת 1948. מאמינים שהשטיח הפרסי הזה הוא שטיח פרסי מהמאה הרביעית לפני הספירה. היום השטיח הוא במוזיאון הרמיטאז' בלנינגרד, רוסיה. השטיח הפרסי הזה בעל עיצוב מאוד מתוחכם עם עיצובים פרחוניים, גיאומטריים, וציוריים. השטיח מורכב מ-225 קשרים סימטריים לאינץ' מרובע. השטיח הפרסי הזה החזיק כ-2400 שנה, מה שמציג דוגמא מובהקת באיזה איכות שטיחים פרסיים טובים נעשים בעבודות יד.

איך מבחינים בין שטיח פרסי עתיק לשטיחים מודרניים ?

בהערכת שטיח כשטיח עתיקות יש שפע של אלמנטים שיש לקחת בחשבון. הראשון הוא טיב השטיח, האם השטיח עשוי בעבודת יד או לא? האם חומרי הטקסטיל שבוצעו הנם חומרים חדשים או ישנים?. שטיח עתיקות חייב להיות מחומרים ישנים ויוצר בעבודת יד. האלמנט השני הוא העיצוב, לפי העיצוב ניתן להעריך את גיל השטיח ומוצאו. האלמנט מאוד אמין ומאפשר לזהות בצורה מאוד מדויקת את ערך השטיח.