מה זה בכלל עתיקות ?

Home/עתיקות בחיפה/מה זה בכלל עתיקות ?

מה זה בכלל עתיקות ?

הרבה מבקרים שמסתובבים אצל סוחרי עתיקות בחיפה או אנשים שביקרו פעם אצל חנות עתיקות בחיפה שאלו את השאלה "מה זה עתיקות ?"

לעניין זה יש תשובות רבות ושאלה זאת בהרבה מקרים מבלבלת לא רק קונים, אלא גם סוחרים. בעולם המודרני של היום, אפשר לתאר כמעט כל דבר כ"ישן" או כ"עתיק" ובמונחים הכלליים ביותר זה אולי נכון ואף משתנה בצורה מאוד סובייקטיבית, אבל במציאות, עתיקות הם לרוב מוצרים אשר ישנים ביותר מ-100 שנים או מוצרים שהם נדירים מספיק כדי להיות בעלי ערך רב בהשוואה לקבוצת המוצרים שהם מייצגים. למשל, שידה ישנה אשר נעשתה על ידי אומן בעבודת יד היא מוצר ייחודי מאוד (הדגם היחידי הקיים או שקיים מספר מצומצם של דגמים דומים). במילים אחרות, עתיקות הן פריטים ישנים שנמצאים בהיצע מוגבל עד מוגבל ביותר או פריטים שהם מאוד עתיקים ומייצגים תקופת היסטורית מסוימת. עוד נוסיף שגיל העתיקות משתנה ממקום למקום. למשל, בארה"ב פריטים שנוצרו לפני 60 שנה אינם נחשבים כפריטי עתיקות לעומת ישראל שבהם פריטים שנעשו לפי 60 שנה, בשנותיה הראשונות של המדינה, כן נחשבים כפריטים עתיקים, זאת מכיוון שבתקופה זו רוב הפריטים עובדו בעבודות יד על ידי בעלי מקצוע כאן בארץ.

חשוב עוד לציין שלא לכל פיסה ישנה קיים ייחוס או סימן של תאריך או יצרן ולפעמים הערך הניתן לחפצי עתיקות מגיע משלל מאפיינים סובייקטים העושים אותם בעלי ערך לאדם ספציפי, בין אם הם בעלי נראות אופנתית מסוימת או בין אם הם בעלי נישה רלוונטית לאדם מסוים . הסוד של איפה ומתי ועל ידי מי זה נעשה פריט העתיקות הוא הרבה פעמים בחומר שלו, בעיצוב שלו, ובעבודתו. והרבה פעמים פריט עתיקות מוגדר כך מכיוון שהוא קורץ לאספן מסוים הרואה את אותו חפץ כבעל ערך מסוים.

עם זאת נכניס סייג אחד שאומר, שלא כל חפץ שנראה ישן ומאובק או חפץ שנמצא בעליית הגג או בארון של סבא וסבתא הוא בהכרח חפץ עתיקות. ישנם חפצים להם אין ערך כחפץ עתיקות והם פשוט חפצי יד שנייה. לכם חשוב תמיד להתייעץ עם אדם המבין בחפצי עתיקות ולבצע את חיפוש העתיקות שלכם במקומות ייעודיים כמו אצל חנות עתיקות או אצל סוחרי עתיקות.

רוב האנשים הפונים ומבקשים למצוא חנות עתיקות בחיפה או לחפש עתיקות בקרב סוחרי עתיקות בחיפה פונים משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא, שהם מעוניינים למצוא פריט אספנות אשר יעניק שדרוג עיצובי מעניין. במקרה כזה ערכו של הפריט מושפע רבות מפן העיצוב. הסיבה השנייה היא, אספנים המחפשים פריט מסוים אשר ישדרג את האוסף שבידם, כאשר במקרה זה ערכו של המוצר משתנה בהתאם לשיקול דעתו של האספן. בנוסף קיימים לקוחות אשר מבצעים רכישה של עתיקות כסוג של השקעה, עליה של חפצי עתיקות בעלי חשיבות היסטורית מסוימת, ולקוחות אשר מעוניינים בחפץ עתיקות מסיבות סנטימנטליות אישיות.

בעלי חנות עתיקות, סוחרי עתיקות ובעלי דוכנים בשוקי עתיקות לרוב אוספים פרטי עתיקות ממבקרים אשר מעוניינים למכור עתיקות שקיבלו בירושה. כל הזמן ישנם אנשים אשר יורשים פריטים ואף בתים שלמים מלאים בעתיקות. אז נכון שמרבית החפצים שהם יורשים הם לא יותר מחפצים חסרי ערך, אך לפעמים, מתגלה פריט עתיקות בעל ערך מסוים. חשוב להבין כמובן שיש לקבל הערכה של אדם בעל ידע וניסיון בקניה ומכירה של חפצי עתיקות בכדי לקבל הערכה ריאלית של החפצים שנמצאו.

ובכן, עתיקות הנו מושג סובייקטיבי במרבית המקרים. עם זאת ניתן להעריך האם חפץ הנו חפץ עתיקות לפי מספר גורמים כגון: תקופת יצירתו, ייחודו בשוק, איכות העבודה, חשיבותו האספנית, איכות עיצובו, חשיבותו הסנטימנטלית ועוד גורמים שונים. מומלץ תמיד לחפש עתיקות במקומות כמו חנות עתיקות בחיפה, שוק עתיקות בחיפה או אצל סוחרי עתיקות בחיפה. אלו מקומות אשר מנוהלים על ידי אנשי מקצוע בעלי ידע בתחום העתיקות אשר מחזיקים מלאי חפצי עתיקות בעלי ערך. כאשר אתם מגיעים לחנות עתיקות ובוחנים את חפצי העתיקות בחנות שימו לב לשלל הגורמים השונים וקחו החלטת רכישה נבונה בהתאם.