מראות עתיקות – יותר מסתם מראה

Home/עתיקות בחיפה/מראות עתיקות – יותר מסתם מראה

מראות עתיקות – יותר מסתם מראה

מראות עתיקות, כמו המראות שניתן למצוא בין חפצי העתיקות של כל חנות עתיקות בחיפה, הם יצירות מדהימות שיכולות לשדרג כל חדר.

כשמדברים על הערך האמיתי של מראות אנו בעצם מדברים על הערך שאנו מגלים במסגרות שלהם.

בתחילת תקופת הייצור של המראות, הטכניקה לייצור המראה הייתה יקרה להפליא, לכן, לבעלי המלאכה זה היה רק הגיוני לעצב בנוסף מסגרות ההולמות זכוכית יקרה שכזאת מהמחשבה שאפילו המסגרת המפוארת ביותר תעלה רק חלק קטן מהעלות של המראה בפועל ומכאן החלה תרבות עיצוב המסגרות. בעלי אצולה ופטרונים הזמינו מסגרות מפוארות מכל חומר איכותי שניתן להעלות על הדעת, כאשר יצרני המסגרות היו בדרך כלל בעלי מלאכה מיומנים שהתמחו בהכנת מסגרות בעלות מורכבות ויופי מדהימים. כמו יצרני רהיטי עתיקות, בעלי המלאכה שייצרו מסגרות מראה הושפעו מהמגמות האופנתיות של התקופה. מראות הפכו למבוקשות מאוד בעיצוב פנים ולא היה מחסור של סגנונות מסגרת כדי לענות על הביקוש.

כיום כאשר מחפשים מראות עתיקות, ניתן למצוא מסגרות ממגוון חומרים שהושפעו מטרנדים שונים שהיו פופולאריים במספר תקופות. למשל המסגרת המוזהבת הייתה לעתים קרובות בחירה המועדפת בתקופות שונות. זהב הרי הוא חומר יקר מאוד ולכן נראה מתאים לשימוש כחומר לייפות את המסגרת של מראות יקרות. הזהב יוצר השתקפות של אור החדר ומעניק שדרוג משמעותי בעיצוב פנים. גם מסגרות בעלות מבנה מעץ מהגוני מלוטש מצאו חן בעיצוב הפנים של הבתים היפים ביותר של אירופה. מסגרות פורניר ואובניים חן או פסיפסי זכוכית היו פופולאריות גם כן. מספר הסגנונות היה בעיקרון אינסופי והיה מוגבל רק על ידי דמיון יצרן המסגרת וכיסו של הפטרון.

ישנם סוגים שונים של מראות עתיקות, כולל מראות קיר, מראות עומדות, מראות יד ומראות כיס. מראות קיר הן בעלות טווח הגדלים והעיצוב המגוון ביותר, אבל לכל סוג מראה יש היסטוריה עשירה. מראות עתיקות הן זיכרון מעידן קודם שנחשבים במיוחד לאספנים ולמביני עניין. באופן כללי, במקרה של מראות, עיצוב המסגרת בעל השעה רבה על ערכו של המראה כמו גיל המראה.

 

בחירת מראה עתיקה

בעידן המודרני של ייצור המוני, קשה להשיג עין חדה ליופי עתיק. כאשר אתם מסתובבים אצל סוחרי עתיקות בחיפה ואצל סוחרי עתיקות בשאר הארץ שימו לב ראשית כל למסגרת ולסגנונה. בעת הבחירה מראה לכל חדר, יש לזכור כי מראות מגדילות את החדר, הם לא תופסות מקום בחלל. חדרים קטנים הם באופן מיידי נראים גדולים יותר כאשר מציבים מראה. מראות פיר הונחו לעתים קרובות בין החלונות שבו הקיר היה חשוך להוסיף אור ואוויר מיידיים. לכן, אל תניח שהחדר הקטן שלך יצטרך מראה קטנה, בדיוק ההפך עשוי להיות נכון. אתה גם רוצה לשקול כיצד מסגרת המראה מתמזגת עם עיצוב הפנים של החדר. יש כמה נקודות שכדאי לתת עליהם דגש בעת רכישה של מראה עתיקה:

סגנון מסגרת – סגנון המסגרת ישקף את סגנון הריהוט הכללי של התקופה. מסגרות עשויות להיות עשויות עץ, טיח או מתכת. מראות עתיקות הן לרוב בעלות חזיתות עבות יותר ולא סדירות, בהשוואה לחזיתות מודרניות יותר.

זכוכית – זכוכית ישנה יותר היא דקה יותר, בצבעי אפרפר או צהבהב. בנוסף היא לרוב לא חדה כמו הזכוכית המודרנית.

רמת פירוט – המראות העתיקות בוצעו אך ורק בעבודת יד והם בעלות רמת פירוט גבוהה בהרבה ממראות מודרניות יותר. חשוב לשים לב לעיצוב המסגרת. גם בין המסגרות העתיקות ישנם מסגרות שיוצרו ברמה גבוהה יותר מאחרות.

 

 

כיצד ניתן לשמור על מראה עתיקה?

אם רכשתם מראה עתיקה חשוב גם לשמור עליה במצב טוב. ניקוי מראה עתיקה יש לבצע אך ורק על ידי תמיסה של מים ואלכוהול לחיטוי או חומץ, ולא בעזרת מוצרים מסחריים חזקים. בעת ניקוי הזכוכית יש להימנע ממגע עם המסגרת. אם יש כתמי חלודה, קורה במסגרות שלהם יש ציפוי כסף, אפשר לחדש את המראה אצל בעל מקצוע אבל אם כתמי החלודה לא מפריעים אז עדיף אולי להשאיר את המראה כפי שהיא, זה נחמד לראות כמה כתמי חלודה במראה כי זה מוסיף לאופי ולקסם של המראה.

 

לסיכום, מראות עתיקות נעות בין מראות כיס למראות קיר גדולות, ולכולם מעטפת מעניינת שמביאה איתה תקופה שלמה. ישנן מספר נקודות שיש לזכור בעת זיהוי מראות עתיקות, כגון סגנון המסרת, רמת הפירוט, עובי המסגרת וצבע הזכוכית. המחיר של מראה עתיק תלוי במספר גורמים, כגון גיל ומצבו. תמיד מומלץ לקרוא עוד על מראות בכדי לדעת יותר או להתייעץ עם אדם בעל ניסיון בעתיקות.