פורצלנים – עתיקות מתרבויות שונות

Home/עתיקות בחיפה/פורצלנים – עתיקות מתרבויות שונות

פורצלנים – עתיקות מתרבויות שונות

בתחום העתיקות קיים מגוון רחב של פורצלנים עתיקים. במקום כמו חנות עתיקות בחיפה ניתן למצוא פסלי פורצלן בגדלים שונים, אגרטלי פורצלן, ספלי פורצלן וכלי הגשה מפורצלן.

חפצי פורצלנים הם עתיקות המייצגות את התרבויות השונות בהם הם יוצרו. הפורצלנים מגיעים ממספר תרבויות שונות, לרבות אירופה וסין. פורצלן הוא מלאכה עשויה היטב וכוללת דפוסים, צבעים ועיצובים יפים. פריטי פורצלן אירופאים וסיניים יכולים להיות תוספת נחמדה לאוסף עתיקות, תוספת אמנות דקורטיבית או כלי הגשה מפוארים כאשר מגיעים אורחים. חפצי הפורצלנים הם חפצי עתיקות משובחים המבטאים איתם היסטוריה מלאה של התרבות אותה הם מייצגים. הבנת ההיסטוריה של עתיקות הפורצלן האירופאי והסיני, יחד עם הבנה ברכישת פורצלנים יכולה לעזור להם למצוא את עתיקות הפורצלן הטובים ביותר.

ההיסטוריה של הפורצלן

ייצור הפורצלן החל בסין העתיקה שהתברכה במרבצים עשירים של קאולין, החומר המשמש לייצור פורצלן וקרמיקה אחרת. ההמצאה הסינית של כלי פורצלן הומצאה יותר מאלף שנים לפני שכל ציביליזציה אחרת הייתה מסוגלת לייצר חפצי פורצלן, וכבר ב-1600 לפנה"ס, בתקופת שושלת שאנג, סין הובילה את תהליך ייצור הפורצלן והקרמיקה בעולם. אותם חפצי פורצלן שנקראים פורצלן פרוטו, היו יותר מתוחכמים מאלה המיוצרים בכל מקום אחר בעולם באותה העת. עד כדי כך שהעובדה שסין הייתה המדינה היחידה בייצור פורצלן וחרסינה עד למאה ה-18 הובילה אירופאים רבים להתייחס לפריטי פורצלן רבים כ-"חפצים סינים". כוסות תה עשויות פורצלן הם דוגמא מצוינת לפריט שהיה נחשק על ידי משפחות המלוכה והאצולה האירופאיות. כוסות התה הסיניים היו בעלי עיצוב מהודר ורבים מכוסות התה היו מיוצרים מפורצלן כחול שהיה אטרקטיבי. כיום כוסות התה הסיניים עשוי פורצלן הן בין חפצי העתיקות המבוקשים ביותר בתחום העתיקות.

במאה ה-13, היה זה מרקו פולו המפורסם, שהביא את הדוגמא הראשונה של כלי פורצלן בחזרתו לאיטליה, אגרטל חרסינה לבן קטן עשוי פורצלן. האירופאים קראו לחומר "חרסינה", הנובע מדמיונו של חומר הפורצלן לצדפים לבנים קטנים, המזכירים בצורה ובצבע את החומרים אשר שמשו בעבר כמטבע במזרח הרחוק. עד המאה ה-18 הפורצלן נחשב לחומר רב ערך ומפואר ("זהב לבן") על ידי האצולה האירופאית העשירה של אותם ימים ונקנה מהסוחרים של גנואה, פיזה, ונציה ופורטוגל שייבואו אותם מסין. יוקרה זאת נבעה מהתעלומה הקשורה בייצור שלה, שנשאר בסוד עד המאה ה-15. פריצת הדרך המשמעותית הראשונה בייצור פורצלן התקיימה בפירנצה תחת פרנצ'סקו דה מדיצ'י, הדוכס הגדול של טוסקנה, שהצליח לייצר את הפורצלן האירופאי הראשון, ייצור שמכונה על שמו "מדיצ'י פורצלן". עם זאת, ייצור של פורצלן באיכות בנשימה אחת עם המרכולת הסינית לא היה מפותח עד המאה ה-18. במאה ה-18 הוקם מפעל הפורצלן האירופי הראשון באזור שכיום הנו פולין ולאחר מספר שנים מפעלי פורצלן החלו לצוץ בכל רחבי אירופה, לרבות בוינה, בונציה ובצרפת. הפיתוח של ייצור פורצלן באירופה חייב הרבה לאישיות שונות כגון: המלך אוגוסטוס השני של פולין, מאדאם דה פומפדור בצרפת, המלך לואי החמש עשרה הצרפתי, צ'ארלס של בורבון, מלך נאפולי, ומלך ספרד צ'ארלס השלישי. הגידול הרבה בייצור הפורצלן, במקביל לגידול בביקוש יצרו מגוון רחב של חפצי פורצלן שיוצרו במאות ה-18 וה-19. חפצי הפורצלן האירופאים התמקדו הן בפן היישומי, כלי הגשה מפורצלן, והן בפן האומנותי, פסלונים ואגרטלים מפורצלן. חפצי העתיקות מתקופות אלו הם הייצור האצילי והעשיר ביותר מחפצי עתיקות הפורצלן מכיוון שיוצרו מתוך המטרה לספק את הצרכים ורצונות של הדרגים גבוהים ביותר של החברה האירופאית.

גורמים שיש להביא בחשבון בעת ​​רכישת עתיקות פורצלן

  1. קבלו את הסיפור שמאחורי העתיקות – בררו מאיזה תקופה פריט הפורצלן? ומהו התרבות שאותה הוא מייצג? אם אתם רוכשים פסל פורצלן בררו מהו הוא מייצג מבחינה אומנותית. מומלץ לרכוש חפץ פורצלן אצל אדם מוסמך, ישנם הרבה סוחרי עתיקות בחיפה למשל שיכולים לעזור לכם לקבל מידע על עתיקות הפורצלנים השונים.
  2. וודאו שהפריט לא תוקן – עתיקות פורצלן הם פריטים מאוד עדינים ונוטים לקבל נזק. פריט מתוקן מאבד מערכו, במיוחד עם הפריט תוקן משמעותית (למשל הודבק מחדש). לכן, יש לשים לב האם הפריט תוקן בעבר או שהוא במצבו המקורי.
  3. שיקול הרכישה – בעת רכישת עתיקות פורצלן יש לשקול את השימוש המיועד שלהם. נוי לעומת רכישה פונקציונאלית. חפצי עתיקות פורצלן דקורטיביים יותר עדינים ובעלי ערך גבוה יותר עקב דפוס היצירה שלהם, לעומת פורצלנים המתוכננים לשימוש יומיומי.

 

אגרטלים, קערות גדולות וקטנות, כוסות תה וקפה, קערות סוכר, קופסות תה, קומקומים, פסלונים גדולים וקטנים, הן בין עתיקות הפורצלן הקיימים בתחום העתיקות. מגוון הפורצלנים מאוד רחב ממספר של תקופות ותרבויות. יש לשים לב לסיפור שמאחורי הפורצלן, לוודא שהוא שמר על צורתו המקורית וכמובן לדאוג לקבל ממנו הרבה שמחה, בין אם הוא נרכש כפריט נוי ובין אם הוא נרכש לשימוש.