רהיטי עתיקות למתחילים

Home/עתיקות בחיפה/רהיטי עתיקות למתחילים

רהיטי עתיקות למתחילים

כל אדם המבקר בקביעות במקום שנמכרים בו רהיטי עתיקות כמו חנות עתיקות בחיפה כבר יודע שרהיטים מגולפים בעבודת יד נעשים יותר ויותר נדירים, אומנות בניית רהיטים בעבודת יד היא אומנות גוועת.

הפופולאריות של הריהוט עתיק, רהיטים ישנים אשר יוצרו בעבודת יד, נמצאת בעקומה עולה פשוט בגלל שהם נחשבים לחפצי עתיקות נדירים ולא ממוסחרים. כמו כן רהיטים שיוצרו בעבודת יד נחשבים לרהיטים ברמת איכות גבוהה יותר מרמת איכות הרהיטים המיוצרים כיום וכמו כן הם גם מייצגים ביטוי להשקעה יוצאת דופן של בעל מקצוע ולא נחשבים רק לאובייקט דקורטיבי.

אם אתה אספן מתחיל המעוניין לרכוש פריט ריהוט עתיק, אתה צפוי להיתקל במספר רב של סוגי רהיטים עתיקים משלל סגנונות, תקופות וסוגי עץ. במקרה כזה כדאי תמיד להיצמד לאמרה האומרת, "נסה לדעת כמה שיותר על רהיטי עתיקות, קנה מה שאתה אוהב ויכול לחיות איתו, וקנה רק אצל סוחרי עתיקות או מבעל חנות עתיקות עם ניסיון".

תחום רהיטי עתיקות מכיל בתוכו מגוון רחב של סוגי עבודת יד (ישנו מגוון רחב של טכניקות עבודה), תקופות היסטוריות וסגנונות עיצוב – אמריקאים, אנגלית, קונטיננטל (גרמני וצרפתית) ומזרחי. וגם בתוך כל אחד מסיווגים אלה קיימים תת סיווגים המצביעים על סגנון אחר מתקופה היסטורית שונה. גם מבחינת סוג העץ מתקיימת הפרדה. מהגוני, אגוז, עץ אלון וסיכה, באופן משמעותי משפיעים על הערך בריהוט עתיק. פרקטיות הרהיט, החומר ממנו הוא עשוי וטכניקת הבנייה לוקחים חלק מרכזי בקביעת ערך. מצבו של הרהיט לעומת מצבו המקורי, האם כל חלקיו נמצאים במצבם המקורי האם ישנו שחיקה,שבירה או שבוצע חידוש קובעים מאוד את מקוריותו של הרהיט וכך גם את ערכו.

כאשר אתם באים לרכוש רהיט לא מספיק שהרהיט רק יתאים לעיצוב שאליו מנסים להגיע, במקרה זה כדאי לנסות להשתמש בגווני עץ דומים, אלא, יש לתת חשיבות לתקופה ההיסטורית שהוא מייצג ולרמת האיכות שלו. ואין לזלזל ברהיטי עתיקות. יש לנסות ולהעריך אותם ממספר צדדים ולא פשוט כרהיט. למשל, היום אנשים לוקחים כמובן מאליו כיסאות עתיקים. כבר במאה ה-18 הבינו שכיסאות הם לא רק רהיט לשבת עליו. בעלי המקצוע בתקופה זו הבינו שכיסא לא רק צריך לתת יציבות אלא גם לתת מענה מפן עיצובי. כיום ישנם כל כך הרבה סוגים וסגנונות של כסאות אך רובם מיוצרים במפעלים באיכויות נמוכות ללא מקוריות. לעומת כיסאות עתיקים שניתן למצוא אצל סוחרי עתיקות בחיפה ובקרב כל חנות רהיטים בחיפה או בשוק עתיקות נודד בארץ, הכיסאות המודרניים אינם מהווים פריט ייחודי ומרגש שיכול לשדרג משמעותית את הבית שלכם.

ריהוט אמריקאי הוא עוד דוגמה מצוינת לריהוט עתיקות קלאסי. הריהוט האמריקאי הוא בעצם שילוב של מספר סגנונות שונים הנובעים מכור ההיתוך שנוצר בארצות הברית בין סגנונות הריהוט שהובאו לאמריקה על ידי המהגרים שלה. השפעה ויקטוריאנית של רהיטים כבדים מעץ שהביאו המהגרים מאנגליה או גילוף רהיטים עדין שהביאו המהגרים מדרום אמריקה. כל אלו הן יצירות מופת אשר גם מייצגות תקופה היסטורית חשובה וגם נחשבות לעבודת ריהוט איכותית גבוהה מאוד. הריהוט האמריקאי העתיק מציע גם הרבה שרפרפים, ואפילו יותר נפוץ מכיסאות. האמריקאים בנו שרפרפים גבוהים שהיום מהווים פריטים מאוד ייחודיים בתחום ריהוט עתיקות.

 

כמובן שצריך ניסיון רב שנים בתחום להבחין בין פיסת ריהוט עתיקה לבין סתם פריט ריהוט ישן ומאובק. העין המיומנת יכולה לזהות ריהוט עתיקות לפי גיל העץ, גילוף העבודה וליטוש העבודה. סוג העץ, בין אם הוא עץ דובדבן, עץ מייפל או כל סוג עץ משובח אחר. ישנו מראה מסוים שרק ריהוט עתיקות אמיתי שקיים כמה עשרות שנים יכול לתת. ההזדקנות הטבעית של עץ תורם רבות למראה הרהיט ומעניק מעין זוהר מסוים.

אם כבר רכשתם רהיט עתיקות חשוב לדעת כיצד לשמור על מצבו. רבים יטענו שחלקים מסוימים ברהיט צריכים ניקוי ואולי כמה תיקונים, אך במקרים כאלו חשוב לנסות לשמור על הרהיט כמה שיותר קרוב למצבו המקורי ולנסות ולהימנע מניקוי פולשני ובתיקונים. רהיטי עתיקות מהווים ערך גבוה ככל שהם יותר קרובים למצבם המקורי. נסו לשמור על אהיטי העתיקות שלכם מקורי לחלוטין. לכן, אם אתם רוצים לבצע ניקוי של רהיטי עתיקות יש לבצע זאת בעזרתו איש מקצוע מנוסה ולא בצורה עצמאית על ידי חומרי ניקוי מהמדף.

רהיטי עתיקות הם נושא מעניין ומלהיב. כיום לא ניתן למצוא איכות גימור כפי שנמצא ברהיטי עתיקות ולכן רהיטי עתיקות הם מצרך כל כך מרתק ומעניין. אז אם אתם מחפשים רהיטי עתיקות בקרו את חנות עתיקות בחיפה או חנות העתיקות הקרובה ביותר אליכם וגלו את העולם המופלא של רהיטי עתיקות.